Futbolda Sarı ve Kırmızı Kartlar Ne Anlama Geliyor?

Maç sırasında bir noktada kırmızı veya sarı kart alan en az bir oyuncunun bulunmadığı pek çok futbol oyunu yoktur. Hakem tarafından faullere ve kötü davranışlara karşı cezalandırmak ve uyarmak için verilen birçok kişi, bunların her zaman oyunun bir özelliği olduğunu varsayar.

Ancak, aslında çok daha yeni bir fenomendirler ve ne anlama geldiklerini anlamak için neden getirildiklerini bilmek yararlıdır.

Kırmızı ve Sarı Kartların Kökeni

Kırmızı ve sarı kartlar, 1966’da o yılki Dünya Kupası’nda hakemleri denetlemekten sorumlu Ken Aston tarafından icat edildi. Dünya Kupası’nda konuşulan dillerin çeşitliliği ile Aston, hem oyuncular hem de seyirciler için hakemin oyun sırasında hangi kararı verdiğinin her zaman net olmadığı birkaç örnek gördü. İşte o zaman bugün bildiğimiz renk kodlu kart sistemini buldu. Sistemi ilk olarak 1970 Dünya Kupası’nda kullanıldı ve şimdi futbolda ve diğer birçok sporda kullanılıyor.

Futbolda Sarı Kart Ne Anlama Gelir?

Futbolda sarı kart bir ihtiyattır. Suistimal veya başka bir ciddi suç işlemiş bir oyuncuya verilir. Aşağıdakiler dahil olmak üzere sarı karta neden olabilecek toplam altı ihlal vardır:

Sportif Olmayan Davranış

Bu, sporcu olarak kabul edilmeyen çok sayıda eylem veya davranış türü olabilir. Örnekler, ‘dalarak’ hakemi aldatmaya teşebbüs etmeyi veya aşırı karmaşık veya abartılı bir şekilde golü kutlamayı içerebilir.

Eylem veya Sözle Muhalefet

Hakem, oyun alanında tam yetkiye sahip olmalıdır, böylece buna meydan okuyan her şey muhalefet olarak sınıflandırılabilir. Örnekler, bir görevliye aşırı yüksek sesli yorumlar veya bir yetkilinin etrafında toplanan ve bir karara katılmayan yorumları içerebilir.

Yasaların Sürekli İhlali

Bir futbol maçı sırasında bir tür kural ihlalinin meydana gelmesi anlaşılabilir bir durumdur. Ancak, bir oyuncunun bunu ısrarla yaptığı kabul edilirse, hakem ona sarı kart verecektir.

Oynatmanın Yeniden Başlatılmasını Geciktirme

Zaman kaybı olarak da bilinir. Bu, bir oyuncunun serbest vuruş yapmak için çok fazla zaman almasını veya hatta hakemin tekrar atılmasını emredeceğini bilerek yanlış bir pozisyondan kasıtlı olarak almasını içerebilir.

Gerekli Mesafede Kalmamak

Rakip oyuncular, bir serbest vuruş veya köşede toptan 10 yarda uzakta durmalıdır. Uyarıldıktan sonra bunun yapılmaması ücretsiz sarı kartla sonuçlanabilir.

Alana Girme veya Yeniden Girme

Oyun devam ederken, oyuncular hakemin açık izni olmadan sahaya giremez veya tekrar giremez veya kasıtlı olarak oyun alanını terk edemez. Bunun yapılmaması otomatik bir sarı karttır.

Futbolda Kırmızı Kart Ne Anlama Geliyor?

Futbolda kırmızı kart, bir oyuncuya gösterildiğinde iki anlama gelir. Birincisi, ciddi bir faul yaptılar veya başka bir şekilde ciddi bir suistimal ettiler. İkinci olarak, derhal oyun alanını terk etmeleri gerekecek. Kırmızı kartın gösterilmesinin beş ana nedeni vardır:

Ciddi Faul Oyunu

Ciddi faul oyunu oluşturan şey bir şekilde özneldir ve nihayetinde hakemin yargısına bağlıdır. Örnekler, iki ayaklı müdahale gibi eylemleri ve başka bir oyuncunun güvenliğini tehlikeye atabilecek diğer etkinlikleri içerebilir.

Tükürük ve Taciz Edici Dil

Tükürme neredeyse her zaman düz bir kırmızı karttır ve küfürlü dil de sert bir şekilde ele alınır. Bu, ırkçı veya başka bir şekilde saldırgan kabul edilebilecek hakaret veya ifadeleri içerebilir.

Şiddet

Bir rakibe herhangi bir şekilde tekme atmak, yumruk atmak, dirsek atmak, diz atmak veya saldırmak gibi şiddet içeren herhangi bir şey, neredeyse kesinlikle kırmızı kart verilerek giderilecektir.

Kasıtlı olarak kirlenme

Bir hücum oyuncusu açık bir gol atma fırsatına sahipse ve kasıtlı olarak golü engellemek için faul yaptığında, bu otomatik bir kırmızı karttır. Bu aynı zamanda hedefe yönelik bir teşebbüsü engellemek için kasıtlı olarak elleri veya kolları kullanmak için de geçerlidir.

İki Sarı Kart Almak

Futbolda iki sarı kart kırmızı karta eşittir. Bu nedenle, bir oyuncu her biri için sarı kart olmaya değer iki faul yaparsa, otomatik olarak bir kırmızı verilir ve oyuncunun oyun alanını terk etmesi gerekir.

Benzer Sporlar

Başa dön tuşu